

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Width | 2.5 mm |
| Min Length | 2.3 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Inductance | 6.8 µH |
| Max DC Current | 950 mA |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Current Rating | 550 mA |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Temperature Rise Current | 550 mA |
| Max Saturation Current | 950 mA |
| Temperature Rise Current | 635 mA |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 1.2 mm |
| Schedule B | 8504500000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 420 mΩ |
| Max Length | 2.5 mm |
| Length | 2.413 mm |
| Mount | SMD/SMT |
| Self Resonant Frequency | 34 MHz |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Width | 2.3 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Saturation Current | 950 mA |
| Width | 2.413 mm |
| Shielding | Shielded |
| Case/Package | Nonstandard |
| Type | Wirewound |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2832
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09404
Ext.Price$0.09404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09404 | $0.09404 |
| 10 | $0.07506 | $0.75060 |
| 50 | $0.06821 | $3.41050 |
| 100 | $0.06198 | $6.19800 |
| 500 | $0.05606 | $28.03000 |
| 1000 | $0.05070 | $50.70000 |
| 3000 | $0.04575 | $137.25000 |
| 5000 | $0.04129 | $206.45000 |
| 10000 | $0.03634 | $363.40000 |
